Comets

Valmennusaikataulu

Cometsin 2021 kevätkausi | Spring 2021 of Comets

In English

Cometsin kevätkausi alkaa 1.2.2021.

Lue kevään 2021 poikkeukselliset ilmoittautumis- ja kurssien toimintaohjeet täältä.
Kurssien tarkemmat tiedot ja ilmoittautumiset Comets myClubin kautta. Muistathan myös tanssin eettisen ohjeistuksen (Code of Conduct).

Ilmoittautuminen kursseille alkoi 16.12.2020 ja osaan päättyi 10.1.2021, lukuun ottamatta kisaryhmiä ja kursseja, joihin on auditio. Osaan kursseista on jatkettu ilmoittautumista 24.1. asti myClubissa.
Muihin voit kysyä vapaita paikkoja lajivastaavilta (@comets.fi), useimmille kursseille on vielä tilaa. Ilmoittautuminen kevään paritanssikursseille on vain parin kanssa.

Kevätkauden 2021 aikataulu | Spring 2021 schedule

Muutokset ovat mahdollisia. (Kurssiaikataulu päivitetty 17.1.2021)

Balboa

Lajivastaava: Maija Malmström

Alkeet (taso 1)Susanna Ritala ja Jaakko Sainio90 min, 6 krtti 19.30Ilmoittaudu 24.1. mennessä
Keski (taso 3)Vesa Ojala, Susanna Ritala, Tiina Pasuri ja Milla Leisso90 min, 12 krt ti 17:30Ilmoittaudu laji-vastaavalle
Edistyneet (taso 4)Ari Halinen ja Kati Vestman60 min, 12 krtma 17:45Ilmoittaudu laji-vastaavalle
Valmentaja-ryhmäAri Halinen ja Kati Vestman120 min, 6 krtma 19:00Täynnä

 Blues

Lajivastaava: Nina Ödner

Alkeet (taso 1)Nina Ödner, Miila Virtanen ja Pinja Juvonen90 min, 12 krtma 17.30PERUTTU

 Boogie woogie

Lajivastaavat: Helena Metsä ja Timo Huhtinen

Alkeet (taso 1)Timo Huhtinen ja Helena Metsä90 min, 12 krtke 19.30Ilmoittaudu laji-vastaavalle
Keski (taso 3)Anna Tyutyunyuk ja Tuomas Sillanpää (10 krt)
Timo Huhtinen ja Helena Metsä (2 krt)
90 min, 12 krtsu 15:30Ilmoittaudu laji-vastaavalle
KilparyhmäMasi Saurén ja Anna Tyutyunyuk90 min, 8 krtto 18:00Täynnä

Bugg

Lajivastaavat: Greatman Lim ja Suvi Mäenpää

Alkeet (taso 1)Ville Pessi ja Henna-Sofia Hämäläinen90 min, 12 krtti 19:00Ilmoittaudu 24.1. mennessä
Jatko ja keski (taso 2-3)Heikki Säteri ja Salla Nuutinen90 min, 12 krtti 17:00Ilmoittaudu laji-vastaavalle
Edistyneet (taso 4)Tommi ja Pirjo Koivula60 min, 12 krtto 18:00Ilmoittaudu laji-vastaavalle
KilparyhmäTommi ja Pirjo Koivula60 min, 12 krtto 16:45Täynnä

Lindy hop

Lajivastaavat: April Karkulahti ja Helena Metsä

Alkeet vi-se (taso 1)Saara Honkanen ja April Karkulahti90 min, 12 krtma 19:30Ilmoittaudu laji-vastaavalle
Jatko (taso 2)Timo Huhtinen ja Helena Metsä90 min, 12 krtsu 14:00Ilmoittaudu laji-vastaavalle
Keski (taso 3)Pasi Ojala ja Elisa Schäfer90 min, 12 krtti 17:30Täynnä
Keski-edistyneet (taso 3-4)Laura Halttunen ja Matti Ruuskanen90 min, 12 krtma 17:30Ilmoittaudu laji-vastaavalle
KilparyhmäMasi Saurén ja Anna Tyutyunyuk90 min, 8 krtto 18:00Täynnä
Akrot UUSIMasi Saurén ja Anna Tyutyunyuk90 min, 12 krtto 19:30Täynnä

 Fusku

Lajivastaava: Timo Huhtinen

Alkeet (taso 1)Timo Huhtinen ja Helena Metsä90 min, 6 krtke 17:30Ilmoittaudu 24.1. mennessä
Jatko (taso 2)Timo Huhtinen ja Helena Metsä90 min, 6 krtke 17:30Ilmoittaudu 21.2. mennessä
KilparyhmäAri Halinen ja Kati Vestman120 min, 6 krtma 19:00Kysy paikkoja lajivastaavalta

Jazz roots (soolotanssi)

Lajivastaava: Tiiti Valonen

Alkeet (taso 1)Laura Halttunen60 min, 12 krtke 17:30Ilmoittaudu lajivastaavalle
Musikaalisuus- ja rytmiklinikka swing-tanssijoille (avoin taso)Laura Halttunen60 min, 4 krtke 17:30Ilmoittaudu 18.4. mennessä
Kick steppejä lindy hoppareille ja soolotanssijoille (avoin taso)Laura Halttunen60 min, 4 krtke 18:45Ilmoittaudu laji-vastaavalle
Keskitaso (taso 3)Laura Halttunen60 min, 4 krtke 18:45Ilmoittaudu 7.3. mennessä
20-luvun charleston (taso 2) Laura Halttunen60 min, 4 krtke 18:45Ilmoittaudu 14.3. mennessä
Soolovariaatioita ja -tyylittelyä swing-tanssijoille (avoin taso)Laura Halttunen60 min, 4 krtke 18:45Täynnä
Jazz rootsin historiaa (taso 2)Tiiti Valonen60 min, 6 krtke 20:00Ilmoittaudu 24.1. mennessä
Rytmejä ja variaatioita (taso 2)Tiiti Valonen60 min, 6 krtke 20:00Ilmoittaudu 28.2. mennessä
Spins & slides (avoin taso)Laura Halttunen60 min, 4 krtke 20:00Ilmoittaudu 18.4. mennessä

Rockabilly

Lajivastaava: Juha Martikainen

Alkeet (taso 1)Juha Martikainen ja Nina Kuuliainen90 min, 12 krtma 19:00Ilmoittaudu 24.1. mennessä
Jatko (taso 2)Tommi ja Pirjo Koivula60 min, 12 krtto 19:15Ilmoittaudu laji-vastaavalle
Keski-edistyneet (taso 3-4)Tommi ja Pirjo Koivula60 min, 12 krtto 20:30Ilmoittaudu laji-vastaavalle

Rock’n’roll

Lajivastaava: Hilla Peromaa

RR  formaatio tekniikka (avoin taso)Niklas Hagel60 min, 12 krtsu 17:00Ilmoittaudu laji-vastaavalle
RR  formaatio (taso 1-2)Maria Leikola90 min, 12 krtke 17:30Ilmoittaudu 24.1. mennessä
RR formaatio kilparyhmäPirja Vitikka-Koponen ja Elina Pasanen90 min, 12 krtke 19:00Kysy paikkoja lajivastaavalta

West coast swing

Lajivastaavat: Hanna Vammeljoki ja Kaisa Kätkä

Alkeet (taso 1)Joni Oksanen ja Jaana Saarijärvi90 min, 12 krtma 17:30Ilmoittaudu 24.1. mennessä
Jatko (taso 2)Juuso Latva-Kiskola ja Emmi Viinamäki90 min, 12 krtma 19:30Ilmoittaudu laji-vastaavalle
Keski (taso 3)Tuomas Sillanpää ja Reetta Koivuniemi90 min, 12 krtto 17:30Täynnä
Edistyneet (taso 4)Tuomas Sillanpää ja Reetta Koivuniemi90 min, 12 krtto 19:00Täynnä
Kilparyhmä BHanna Ojanaho (3krt) ja Ola Länsman (3krt)120 min, 6 krtke 17:30Täynnä
Kilparyhmä A(kilparyhmän tanssijat)120 min, 6 krtpe 18:30Täynnä
Yleinen tanssitekniikka (soolo)Emmi Viinamäki90 min, 2 krtke 18:00Ilmoittaudu 27.1. mennessä
veikeät variaatiot: musiikintulkintaa viejille & seuraajille, (tasot 2-4)Emilia Reitamo ja Panu Pesonen90 min, 2 krtke 18:00Ilmoittaudu 3.3. mennessä
Katso myClubista lisää soolokursseja ja tiiviskursseja

Juniorit

Lajivastaaja: Ville Pessi ja Hilla Peromaa

RokkiNaperotMimosa Lindgren ja Amanda Laajus60 min, 12 krtsu 17:00Kysy paikkoja lajivastaavalta
BW kilparyhmäTuomas Sillanpää tai Reetta Koivuniemi75 min, 12 krtti 16:00Kysy paikkoja lajivastaavalta

Uudet hinnat ja mahdollisten alennustodistusten toimitusohjeet hinnastossa.

OSOITTEET | ADDRESSES

Comets Club: Pukinmäenaukio 2, Pukinmäki
Åshöjdens grundskola, Sturenkatu 6, Alppiharju
Karviaistien koulu: Karviaistie 1, Malmi
Minervan koulu: Apollonkatu 12, Etu-Töölö
Pasilan koulu: Savonkatu 2, Pasila
Saksalainen koulu: Malminkatu 14, Kamppi

Valmentajiin pääset tutustumaan täältä.

Lajikohtaiset kysymykset voi esittää lajivastaavalle (etunimi.sukunimi@comets.fi).

Valmennus- ja kilpailuvastaava: Milla Peltoniemi
Valmentajavastaava: Juha Martikainen

Katso myClubista myös workshopit eri lajeista, joita on tulossa kevään mittaan lisää!

Tarkat kurssikuvaukset, harjoituspäivämäärät ja ilmoittautuminen: Comets myClub. Kilparyhmien haku päättyi 13.12.2021. Muiden kurssien päättyy pääosin 10.1.2021. Ilmoittautuisen sulkeutumisen jälkeen voit kysyä paikkoja lajivastaavalta.

In English

Spring 2021 of Comets

The Comets spring season starts 1.2.2021. The registration started 16.12.2020 and ends mainly at 10.1.2021. After that you can ask free places from the responsible of the dance (firstname.lastname@comets.fi)

Please read the exceptional registration instructions for the spring 2021 courses here. Remember to read also the Code of Conduct.

(Changes are possible.)

More information and registration as well as the canceling participation is done via Comets myClub.

See the discounts here. 

Questions can be sent by e-mail to resposible for the course (lajivastaava). firstname.lastname(at)comets.fi

Deviant courses:

Competition and coaching groups

Some courses might have one or two deviant time or place for lessons. More information and specific details of the courses can be found from Comets myClub.

Start of the registration can be seen below:

21.00 o’clock21.15 o’clock21.30 o’clock
Boogie woogie
Rockabilly
Rock’n’roll
Rock’n’roll formation
Juniors
Lindy hop
Balboa
Blues
Jazz roots
West coast swing
Bugg
Fusku
Acro