Comets

Cometsin sisäiset kilpailut 6.1.2020 aikataulu

Tervetuloa Cometsin leikkimielisiin kilpailuihin/
Wellcome to Comets internal competitions

(In English below)

Huom! Mukaan tarvitaan erityisesti viejiä, sillä seuraajia on ilmoittautunut jo paljon!

Loppiaiskisojen monivuotinen perinne vuodesta 2013 jatkuu, kun Cometsin sisäiset kisat ja kauden aloitustanssit järjestetään jälleen 6.1.2020 – nyt Balderin salissa Aleksanterinkadulla!

Kisojen välissä on yleisötanssia sekä seuran lajien esittelyä ja esityksiä. Kutsu mukaan myös muita Cometsilla tanssimisesta kiinnostuneita seuraamaan kisoja ja bändiä Toreadors! Tapahtuma on maksuton.

Osallistuminen: Kisoissa kilpaillaan Cometsin lajeissa ja osallistua saavat aivan kaikki seuran jäsenet tasosta riippumatta. Rock’n’roll duossa ja formaatiossa ilmoittaudutaan oman joukkueen kanssa ja jazz rootsissa kilpaillaan soolona. Voit ilmoittautua paritanssilajeihin parin kanssa tai yksin jonoon, mutta paritanssilajeissa on Mix and match eli parit arvotaan paikan päällä ennen kisan alkua – et siis tarvitse omaa paria osallistuaksesi kilpailuun. Kuka tahansa voi tanssia viejänä tai seuraajana. Kilpailluun osallistuminen vaatii Cometsin jäsenyyden.

Aikataulu (muutokset todennäköisiä) / Schedule draft::
14.30 ILMOITTAUTUMINEN JA BÄNDIN SOUND CHECK / REGISTRATION AND BAND SOUND CHECK
15.30 KISAN AVAUS, TUOMAREIDEN ESITTELY JA SÄÄNNÖT / OPENING AND RULES
15.45 BUGG (karsinnat / preliminaries)
16.00 ROCKABILLY (preliminaries)
16.20 ROCK’N’ROLL (finaali / final)
16.30 BUGG (final)
YLEISÖTANSSIA / SOCIAL DANCING
16.50 ROCKABILLY (final)
16.55 ROCK’N’ROLL FORMAATIO (final)
17.00 BALBOA (preliminaries)
17.20 FUSKU (preliminaries)
17.25 BALBOA (final)
YLEISÖTANSSIA / SOCIAL DANCING
17.40 PALKINTOJENJAKO / PRIZES (BU, RR, RB ja BA)
18.50 BOOGIE WOOGIE (preliminaries)
18.05 LINDY HOP (preliminaries)
18.20 WEST COAST SWING (preliminaries)
18.35 BOOGIE WOOGIE (final)
18.40 FUSKU (final)
18.45 JAZZ ROOTS (final)
18.50 WEST COAST SWING (final)
18.55 LINDY HOP (final)
19.00 Toreadors band
Yleisötanssia / Social dancing
19.45 PALKINTOJEN JAKO / PRIZES (BW, LH, FU, CH, WCS, RRF)
20:00 Toreadors band
Esitys / Performance
Levymusiikkia / Music
22.00 TAPAHTUMAN PÄÄTÖS / END OF THE EVENT

Ilmoittautuminen: Ilmoittautuminen kisaan ennakkoon 6.1. klo 14.00 asti MyClubissa: https://comets.myclub.fi/login

Kilpailun lomassa ja sen jälkeen on yleisötanssia ja Toreadors bändi soittaa klo 19 lähtien. Kaikki siis joukolla kannustamaan!

Onko kysyttävää? Haluatko vapaaehtoiseksi auttamaan kisoissa? Kisaorganisaattori Susanna Ritala vastaa tapahtumaan liittyviin kysymyksiin: etunimi.sukunimi(at)comets.fi.

– – –

IN ENGLISH

NOTE! There are still left plenty of room for leaders!

Internal competitions and start of the season dance of Comets again on Sunday 6th January in Balder Hall at Aleksanterinkatu 12.

Invite your friends interested in dancing at Comets to follow the competition and band. Everybody are welcome.

Schedule draft in can be found earlier in the text.

Participation: All Comets members can participate regardless of the level of skills. To rock’n’roll duo and formation you sign up as a team. You can sign up with a partner or without, but partner competitions are mix and match so there is a raffle for partners on spot – you don’t need your own partner to sign up and different dances are competed with different partners. Anyone can dance as leader or follower.

Pre-registration until 6th January at 2 pm: https://comets.myclub.fi/login

Between competitions and afterwards everyone is welcome to social dancing. So come to cheer up competitors even if you wont participate yourself!

Any questions? Sign up as volunteer? Contact Susanna Ritala:
firstname.lastname(at)comets.fi.