Comets

Cometsin sisäiset kilpailut 6.1.2020

Tulokset Cometsin leikkimieliset kilpailut/
Results Comets internal competitions

Aikataulu

Cometsin sisäiset kisat 2020

Cometsin jo vuodesta 2013 jatkunut loppiaisen perinne eli sisäiset kilpailut uudistuivat, kun niihin yhdistettiin seuran lajiesittelyä ja kauden aloitusbileet livemusiikilla. Mukana oli varmaan parisataa jäsentä ja uusia ihmisiä tutustumassa yleisönä. Juontajat Pirja ja Arto kertoivat kisojen yhteydessä lajeistamme ja lajivastaavat olivat valmiudessa vastailemaan kysymyksiin kursseista.

Haastavan tehtävän tuomareina ottivat vastaan Hanna Vammeljoki (tuomariston puheenjohtaja), Elisa Schäfer, Emilia Reitamo, Jussi Eerola, Pasi Ojala, Pirja Vitikka-Koponen, Outi Salonen, Tero Rahko sekä kilpailun järjestäjä Susanna Ritala.

Toimitsijat Susanna Ritala, Hanna Räty, Kirsi Järvenpää ja Marja-Leena Vitikka olivat tiukan aikataulun alla kiireisiä mm pistelaskun kanssa, kun ilmoittautumisia kilpailuihin oli yli 130. Vaikka tälle vuodelle kokeiltiin ensimmäistä kertaa sähköistä MyClubia ennakkoilmoittaumista, niin paperia pyöriteltiin edelleen aikalailla

Cometslainen voittaa aina

Perinteisille suklaapatukkasijoille ylsivät seuraavat tanssijat:

Balboa

  1. Minna Laakso ja Timo Huhtinen
  2. Mirja Haakana ja Ville Pessi
  3. Merja Leisso ja Karita Ala-Savikota
    Finaaliin tanssivat myös Päivi Karvinen ja Olli Tuurihalme sekä Sari Aalto ja Taija Siipilehto

Bugg

  1. Henna-Sofi Hämäläinen ja Inkwon Hwang
  2. Suvi Leskinen ja Timo Huhtinen
  3. Pirkko Hirvelä ja Janne Hyytiäinen
    Finaaliin lähes 30 osallistujasta tanssivat myös Liisa Soini ja Mikko Piironen, Katariina Tavilampi ja Ville Pessi sekä Salla Nuutinen ja Lari Sinisalo

Boogie Woogie

  1. Suvi Leskinen ja Ville Pessi
  2. Karita Ala-Savikota ja Timo Huhtinen
  3. Anne Ranta ja Esa Kuivanen

Fusku

  1. Milla Peltoniemi ja Timo Huhtinen
  2. Henna-Sofia Hämäläinen ja Asta Usvakari
  3. Liisa Soini ja Panu Salo
    Finaaliin 30 tanssijasta pääsivät myös Suvi Sivula ja Mikko Piironen, Pirkko Hirvelä ja Leo Pakola, Suvi Leskinen ja Janne Hyytiäinen

Jazz Roots

  1. Tomi Saarikangas
  2. Karita Ala-Savikota
  3. Asta Usvakari

Lindy Hop

  1. Suvi Sivula ja Tommi Saarikangas
  2. Karita Ala-Savikota ja Leo Pakola
  3. Merja Leisso ja Lari Sinisalo
    Finaaliin tanssivat tiensä myös Sara Malinen ja Asta Usvakari sekä Sofia Siloranta ja Panu Salo

Rockabilly

  1. Liisa Soini ja Timo Huhtinen
  2. Pia Näsman-Hao ja Juha Martikainen
  3. Karita Ala-Savikota ja Simo Auvinen

Rock’n’Roll Formaatio

  1. Rock Foxes: Elina Honkanen, Pauliina Parhaila, Minna Tokkari ja Tanja Murtola

West Coast Swing

  1. Suvi Leskinen ja Ats Nisov
  2. Salla Nuutinen ja Harri Kuittinen
  3. Kirsi Järvenpää ja Tuukka Norri
    Finaalissa tanssivat myös Mervi Vuori ja Jaana Sarvijärvi, Susanna Laari ja Heli Korhonen sekä Sonja Kaita ja Lari Sinisalo

Illan päätteeksi soitti menevää musiikkia Linnamäen ja Cometsin Roller Coaster Rockistakin tuttu The Toreadors, joka kiitteli miten kivaa soittaa, kun on niin paljon tanssijoita. Tauolla esiintyi myös Boogie woogie Greased Lightnin’ koreografiryhmä ja Blues-ryhmät.

Tapahtumassa julkaistiin myös Vuoden Cometslainen 2019 ja tällä kertaa kiertopokaalin sai Susanna Ritala.

Kiitos kaikille avustajille, toimitsijoille, tuomareille, juontajille, esiintyjille, kisaajille sekä yleisölle!